2002 Results


Women's 100 Meter

                      Finals - Results  - Saturday 06/01/02

     PLACE ATHLETE NAME             AGE TEAM                      TIME
     ===== ============================ ========================= ==========
         1 Pert, Tanescha               Canada                    12.30  0.6
         2 Wong, Sally               19 CAN Vancouver Olympic Clu 12.54  0.6
         3 Gaynes, Yolandes          23 Coquitlam Cheetahs TC     12.62  0.6
         4 unknown, unknown             Unattached                12.67  0.6
         5 Macdonald, Brooke         23 CAN U of British Columbia 12.82  0.6

                             Women's 100 Meter

                       Finals - Results  - Sunday 06/02/02

     PLACE ATHLETE NAME             AGE TEAM                      TIME
     ===== ============================ ========================= ==========
         1 Mensah, Philomena         26 Canada                    11.63 -0.4
         2 Weekes, Atia              22 CAN Calgary International 11.69 -0.4
         3 Perry, Tara                  Canada                    11.81 -0.4
         4 Pert, Tanescha               Canada                    12.34 -0.4
         5 Gaynes, Yolandes          23 Coquitlam Cheetahs TC     12.71 -0.4

                             Women's 400 Meter

                      Finals - Results  - Saturday 06/01/02

      PLACE ATHLETE NAME             AGE TEAM                      TIME
      ===== ============================ ========================= =======
          1 Kot, Danielle             23 CAN Calgary International   55.75
          2 Barnet, Amy               22 CAN Calgary International   56.61
          3 McKenzie, Kari-Jean       20 CAN U of British Columbia 1:00.82
          4 Bird, Hayleigh            17 CALGARY T&F               1:04.01
          5 Romero, Rachel            17 CALGARY T&F               1:05.15

                             Women's 400 Meter

                       Finals - Results  - Sunday 06/02/02

       PLACE ATHLETE NAME             AGE TEAM                      TIME
       ===== ============================ ========================= =====
           1 Kaltouma, Nadjina         26 CAN Calgary International 51.53
           2 Pompey, Aliann               GUYANA                    51.69
           3 Cunningham, Nadia            JAM Jamaica               52.98
           4 Williams, Foy             29 ETOBICOKE GLADSTONE       53.95
           5 Visckaite, Agne              LIT LITHUANIA             54.06
           6 Kot, Danielle             23 CAN Calgary International 56.51
           7 Barnet, Amy               22 CAN Calgary International 57.03

                             Women's 800 Meter

                       Finals - Results  - Sunday 06/02/02

      PLACE ATHLETE NAME             AGE TEAM                      TIME
      ===== ============================ ========================= =======
          1 Blake, Tanya              31 GBR GREAT BRITAIN         2:02.02
          2 Landgerholc, Bragita         SLO SLOVENIA              2:03.18
          3 Hennigar, Heather         29 CAN SWIFT ATHLETICS - HAL 2:04.96
          4 Moya, Sandra                 PUR PUERTO RICO           2:05.50
          5 Bertrand, Mishael         23 USA                       2:05.75
          6 Whalen, Lisa              21 Canada                    2:09.63
          7 Thibodeau, Melina         31 CAN HALIFAX RUNNING CLUB  2:10.21
          8 Howard, Julia             19 Mercury Athletics Club    2:10.98
          9 Widney, Chantel           23 CAN Capital City TC       2:14.40

                            Women's 1,500 Meter

                       Finals - Results  - Sunday 06/02/02

      PLACE ATHLETE NAME             AGE TEAM                      TIME
      ===== ============================ ========================= =======
          1 Mondor, Emilie            21 CAN Montreal-Olympique TC 4:11.84
          2 Marzell, Miesah              USA Santa Monica TC       4:19.35
          3 Snyder, Jill              24 USA Adidas USA            4:19.54
          4 Messner, Carrie           25 USA Asics USA             4:21.59
          5 Lee, Heather                 CAN Calgary Spartans      4:28.28
          6 Crain, Jenny                 USA                       4:28.88
          7 Moore, Rebecca            29 NZ  New Zealand           4:33.51

                       Women's 1,500 Meter University

                       Finals - Results  - Sunday 06/02/02

      PLACE ATHLETE NAME             AGE TEAM                      TIME
      ===== ============================ ========================= =======
          1 Trembath, Darolyn         20 CAN U of Manitoba         4:30.77
          2 Leonard, Sarah            31 USA EVERGREEN STATE COLLE 4:32.66
          3 Ervick, Jennifer          21 CAN U of Manitoba         4:37.41
          4 Wodak, Natasha               SFU                       4:38.73
          5 Vander Meulen, Tania      20 U of Calgary Athletics    4:39.13
          6 Amber, Celia              19 CAN U of British Columbia 4:46.30
          7 Fedoruk, Nancy            20 UVIC                      4:47.20
          8 Dobson, Sarah             21 CALGARY T&F               5:03.98
          9 Hall, Kim                 20 CAN U of British Columbia 5:17.33

                           Women's 10,000 Meter

                      Finals - Results  - Saturday 06/01/02

      PLACE ATHLETE NAME             AGE TEAM                      TIME
      ===== ============================ ========================= ========
          1 Babcock, Courtney            CAN Mountain West TC      32:14.52
          2 Fernandez, Adriana           Mexico                    32:18.19
          3 Rocha, Nora                  Mexico                    32:55.51
          4 Tapia, Margarita             Mexico                    32:57.59
          5 Dupre-Healy, Sarah        26 CAN Cataraqui Optimists T 33:08.01
          6 Smith, Lucy               35 Canada                    33:17.29
          7 Harvey, Lisa              32 CAN Calgary Spartans      33:31.00
          8 Grove, Andrea                CAN Mountain West TC      33:46.11
          9 Bury, Heather             27 WEST VIRGINIA             34:36.92
         10 Zambrano, Maria              CAN Calgary Spartans      34:40.09
         11 Lockhart, Karin           23 MTFC                      34:54.20
         12 Tanner, Heather           24 NIKE FARM TEAM            34:54.83
         13 Rendell, Alison           26 BC  Kajaks T&F            35:09.47
         14 Stallwood, Rebecca        24 CA  Hamilton Olympic Club 35:30.30
         15 Merlo, Liliana               Mexico                    35:37.60
         16 Anderson, Heather            USA Mountain West USA     35:38.60
         17 Zeigle, Jackie            17 USA ASC Striders USA      35:46.94
         18 Carle, Michelle              Canada                    39:33.91
          - Cedillo, Sara                Mexico                         DNF

                             Women's 800 Meter

                      Finals - Results  - Saturday 06/01/02

      PLACE ATHLETE NAME             AGE TEAM                      TIME
      ===== ============================ ========================= =======
          1 Thibodeau, Melina         31 CAN HALIFAX RUNNING CLUB  2:11.97
          2 Howard, Julia             19 Mercury Athletics Club    2:12.83
          3 Widney, Chantel           23 CAN Capital City TC       2:15.13
          4 Leonard, Sarah            31 USA EVERGREEN STATE COLLE 2:15.44
          5 Vander Meulen, Tania      20 U of Calgary Athletics    2:15.52
          6 Yewchuk, Kerianne         21 CAN Capital City TC       2:16.72
          7 Jones, Jackie             19 CAN Calgary Track West    2:17.83
          8 Hansen, Carolyn           29 CAN METRO ATHLETIC CLUB   2:19.38
          9 McGregor, Luci               SFU                       2:20.67
         10 Holloway, Rachael         21 NIKE FARM TEAM            2:20.84
         11 Pearce, Jaqueline W          Canada                    2:22.11

                            Women's 1,500 Meter

                      Finals - Results  - Saturday 06/01/02

      PLACE ATHLETE NAME             AGE TEAM                      TIME
      ===== ============================ ========================= =======
          1 Zeigle, Laura             17 USA ASC Striders USA      4:25.24
          2 Brych, Barb                  Canada                    4:27.21
          3 Ruckman, Karen            31 CAN MONTREAL              4:28.02
          4 Beddoes, Krista           30 CAN Calgary Track West    4:28.24
          5 Klassen, Marcie           31 BC  Kajaks T&F            4:29.97
          6 Tapia, Alheli                Mexico                    4:31.41
          7 Emerson, Deidre              CAN Century Track Club    4:36.70
          8 Ervick, Jennifer          21 CAN U of Manitoba         4:37.29
          9 DE ST Croix, Maureen      49 BC  Kajaks T&F            4:37.68
         10 Squibb, Kelly             23 USA GREATER BOISE         4:39.56
         11 Trembath, Darolyn         20 CAN U of Manitoba         4:41.57
         12 Morales, Carrie              USA                       4:43.17
         13 Mackelvie, Kerry          29 BC  Kajaks T&F            4:44.43
         14 Standring, Robyn          19 CAN Capital City TC       5:05.50

                         Women's 100 Meter High Hurdles

                       Finals - Results  - Sunday 06/02/02

     PLACE ATHLETE NAME             AGE TEAM                      TIME
     ===== ============================ ========================= ==========
         1 Grant, Bisa                  USA                       13.33  1.3
         2 Dyer, Veronica               Canada                    14.24  1.3
         3 Put, Lindsay              19 CAN Victoria Track & Fiel 15.11  1.3
         4 Wong, Sally               19 CAN Vancouver Olympic Clu 15.20  1.3
         5 Gruber, Diana             19 CALGARY T&F               15.35  1.3
         6 Van Hal, Melissa          21 CALGARY T&F               15.54  1.3

                         Women's 400 Meter Int Hurdles

                       Finals - Results  - Sunday 06/02/02

      PLACE ATHLETE NAME             AGE TEAM                      TIME
      ===== ============================ ========================= =======
          1 Onunuga, Saidat           28 CAN Calgary International   56.87
          2 Bell, Denise              25 Canada                      57.69
          3 Larson, Amber             23 BELLINGHAM                1:04.07

                        Women's 3,000 Meter Steeplechase

                      Finals - Results  - Saturday 06/01/02

      PLACE ATHLETE NAME             AGE TEAM                      TIME
      ===== ============================ ========================= ========
          1 MACDONALD, Kelly          23 USA NEW YORK ELITE        10:04.33
          2 Nye, Lisa                    USA                       10:08.04
          3 Butler, Margaret          24 BC  Kajaks T&F            10:12.06
          4 Bennett, Stephanie        21 BC  Kajaks T&F            10:55.98
          5 Dumoulin, Gretchen        27 BC  Kajaks T&F            11:39.24
          6 Belgrave, Althea          29 Unattached                12:03.59

                               Women's High Jump

                      Finals - Results  - Saturday 06/01/02

         PLACE ATHLETE NAME           AGE TEAM                MARK
         ===== ========================== =================== =====

             1 Brill, Debbie              Canada              1.65m
             2 Smoody, Olivia          21 CAN Kelowna Track C 1.65m
             3 Gruber, Diana           19 CALGARY T&F         1.60m
             4 Flynn, Shawna              Unattached          1.60m

                               Women's Pole Vault

                      Finals - Results  - Saturday 06/01/02

         PLACE ATHLETE NAME           AGE TEAM                MARK
         ===== ========================== =================== =====
             1 Erikson, Sandy             USA U of Washington 3.60m
             2 Dockendorf, Carly          CAN Valley Royals T 3.60m
             3 Kampphuis, Esther          CAN Valley Royals T 3.00m

                               Women's Long Jump

                      Finals - Results  - Saturday 06/01/02

      PLACE ATHLETE NAME           AGE TEAM                MARK
      ===== ========================== =================== =====
          1 Dulmage-Sprague, Tracy  32 CAN Regina Athletic 5.87m -0.4
          2 Vidal, Terri-Lynn       19 CAN Valley Royals T 5.18m  0.0
          3 Van Hal, Melissa        21 CALGARY T&F         5.17m -0.4

                              Women's Triple Jump

                       Finals - Results  - Sunday 06/02/02

      PLACE ATHLETE NAME           AGE TEAM                MARK
      ===== ========================== =================== ======
          1 Dulmage-Sprague, Tracy  32 CAN Regina Athletic 12.55m -0.7
          2 Engleman, Andrea           BC  Kajaks T&F      11.55m -0.2

                                Women's Shot Put

                       Finals - Results  - Sunday 06/02/02

         PLACE ATHLETE NAME           AGE TEAM                MARK
         ===== ========================== =================== ======
             1 Salibian, Searn            USA                 13.73m
             2 Woodward, Krista           Canada              11.97m
             3 Knight, Courtenay          Canada              11.71m

                              Women's Hammer Throw

                       Finals - Results  - Sunday 06/02/02

         PLACE ATHLETE NAME           AGE TEAM                MARK
         ===== ========================== =================== ======
             1 Wittrin, Caroline       34 BC  Kajaks T&F      57.19m
             2 Pavan, Carla            27 CAN CHINOOK-LETHBRI 54.26m
             3 Padriano, Jennifer      20 BC  Kajaks T&F      52.93m
             4 Hay, Caroline           19 BC  Kajaks T&F      49.55m
             5 Watson, Maureen         78 BC  Kajaks T&F      49.54m
             6 Hunnings, Alex             Unattached          45.72m
             7 Brown, Jen              22 CALGARY T&F         43.47m

             8 Johnston, Kristen          Canada              41.92m
             9 Shellen, Thomas         32 CALGARY T&F         37.37m

                              Men's 100 Meter

                      Finals - Results  - Saturday 06/01/02

   PLACE ATHLETE NAME             AGE TEAM                      TIME       HT
   ===== ============================ ========================= ========== ==
       1 Boussombo, Antoine        34 CA  Edmonton Internationa 10.56 -0.4  3
       2 Desire, Irie              23 CAN Calgary International 10.68 -0.4  3
       3 Kulesza, Jarek            24 POL POLAND                10.79 -0.4  3
       4 Tolbert, Rod                 USA T2 INTERNATIONAL      10.81 -0.4  3
       5 Akenremi, Okiki              Canada                    10.83 -0.4  3
       6 Small, Larry                 Coquitlam Cheetahs TC     10.94  0.5  2
       6 Powell, Donovan              JAM Jamaica               10.94 -0.4  3
       8 Ogilvie, Peter            30 CAN METRO ATHLETIC CLUB   11.19  0.5  2
       9 Wlordarczak, Charles      19 CAN Valley Royals TC      11.30  0.5  2
      10 Fisher, Rob               24 CAN Capital City TC       11.44  0.5  2
      10 Kirk, Joachim                Coquitlam Cheetahs TC     11.44  0.0  1
      12 Pasqua, Joseph               Canada                    11.70  0.0  1
      13 Sampson, Levi             21 CAN SOUTH FRASER TC       11.75  0.5  2
      14 Low, Cody                    Coquitlam Cheetahs TC     11.80  0.0  1

                              Men's 100 Meter

                       Finals - Results  - Sunday 06/02/02

     PLACE ATHLETE NAME             AGE TEAM                      TIME
     ===== ============================ ========================= ==========
         1 Macrozanaris, Nicolas        Canada                    10.43  0.5
         2 Williams, Gerald             USA South California Chee 10.47  0.5
         3 Mallard, Milton              USA US Army World Class   10.58  0.5
         4 Boussombo, Antoine        34 CA  Edmonton Internationa 10.61  0.5
         5 Desire, Irie              23 CAN Calgary International 10.74  0.5
         6 Tolbert, Rod                 USA T2 INTERNATIONAL      10.79  0.5
         7 Tynes, Andrew                BAHAMAS                   10.81  0.5
         8 Akenremi, Okiki              Canada                    10.84  0.5

                              Men's 400 Meter

                      Finals - Results  - Saturday 06/01/02

      PLACE ATHLETE NAME             AGE TEAM                      TIME  HT
      ===== ============================ ========================= ===== ==
          1 Davis, James                 USA                       46.29  2
          2 Busby, Kempa              29 USA                       47.53  2
          3 Clarke, Darren            21 CAN Calgary International 47.56  2
          4 Raymond, Monte               Canada                    47.87  2
          5 Hurtubise, Neal           19 CAN Valley Royals TC      48.35  2
          6 Vega Penso, Luis             YORK UNIVERSTITY TC       48.96  2
          7 Rock, Brandon                USA                       50.37  1
          8 Ratzlaff, Luke            20 CALGARY T&F               51.12  1
          9 Bernard, Moses               CAN THUNDERBIRD TC        52.26  1
         10 Bateson, Blair            16 CALGARY T&F               52.66  1
         11 Baouya, Daniel            27 Unattached                53.64  1

                              Men's 400 Meter

                       Finals - Results  - Sunday 06/02/02

       PLACE ATHLETE NAME             AGE TEAM                      TIME
       ===== ============================ ========================= =====
           1 Niemi, Shane                 UNIVERSITY OF TORONTO TC  45.20   meet record
           2 Monye, Jude               28 Nigeria                   45.60
           3 Davis, James                 USA                       45.74
           4 Couts, Brandon               USA                       45.87
           5 Jones, Chris                 USA Santa Monica TC       46.52
           6 Busby, Kempa              29 USA                       46.66
           7 Mensah, Michael           24 Canada                    48.39
           8 Rock, Brandon                USA                       50.42

                              Men's 800 Meter

                       Finals - Results  - Sunday 06/02/02

      PLACE ATHLETE NAME             AGE TEAM                      TIME
      ===== ============================ ========================= =======
          1 Robinson, Khadevis        25 USA                       1:45.97
          2 Kuzma, Jeff                  USA                       1:47.64
          3 Thompson, Floyd              USA Santa Monica TC       1:47.84
          4 Reed, Gary                22 CAN Kamloops Track Club   1:48.08
          5 Destine, Jean                USA Santa Monica TC       1:48.51
          6 Whitmarsh, Zach              Canada                    1:49.31
          7 Tadili, Achhraf           22 CAN Montreal-Olympique TC 1:49.91
          8 Radilla, Nazario             Mexico                    1:50.14
          9 Best, Willy               31 CAN FREDERICTION          1:51.06
          - Williams, Chris              CAN THUNDERBIRD TC            DNF

                        Men's 1,500 Meter  University

                       Finals - Results  - Sunday 06/02/02

     PLACE ATHLETE NAME             AGE TEAM                      TIME    HT
     ===== ============================ ========================= ======= ==
         1 Swanson, Kris             20 UVIC                      3:58.75  2
         2 Jerema, Sam               19 BISON TRACK & FIELD       4:00.54  1
         3 Hove, Brad                20 CAN UNIVERSITY OF CALGARY 4:00.72  2
         4 Baynton, Sean             22 CAN UNIV. OF SASKATCHEWAN 4:01.53  2
         5 Myers, Ken                   SFU                       4:02.13  2
         6 Ahrai, Medi                  SFU                       4:05.01  1
         7 Stewart, Aune             21 CAN Calgary Track West    4:10.81  2
         8 Weber, Ryan                  SFU                       4:11.18  1
         9 Callon, Cody                 SFU                       4:14.73  1
        10 Moody-Corbett, Rod        19 Mercury Athletics Club    4:23.02  2
        11 Bell, Darcy               20 CAN UNIVERSITY OF CALGARY 4:29.04  2
         - Zacks, Brent                 SFU                           DNF  1

                             Men's 1,500 Meter

                       Finals - Results  - Sunday 06/02/02

      PLACE ATHLETE NAME             AGE TEAM                      TIME
      ===== ============================ ========================= =======
          1 Miller, Mike              28 USA US Army World Class   3:42.03
          2 Greer, Chris                 NIKE FARM TEAM            3:42.05
          3 Kangogo, Kip              23 CA  Kodiak Track - Lethbr 3:42.36
          4 Karanu, James             26 Kenya                     3:42.80
          5 Gomez, Rodolfo               Mexico                    3:43.02
          6 McKenzie, Ryan               CAN Windsor Legion TC     3:44.70
          7 Hanneck, Phillimon        31 USA NIKE USA              3:44.73
          8 Dirks, Ahman              27 USA                       3:45.16
          9 Griffin, Drew                NIKE FARM TEAM            3:45.73
         10 Klassen, Allan            34 BC  Kajaks T&F            3:48.09
         11 MacFalls, Nick            29 NIKE FARM TEAM            3:51.55
         12 Bilodeau, Shane L         35 Prince George             4:06.29
          - Whitmarsh, Zach              Canada                        DNF

                         Men's 10,000 Meter  SECT B

                      Finals - Results  - Saturday 06/01/02

      PLACE ATHLETE NAME             AGE TEAM                      TIME
      ===== ============================ ========================= ========
          1 Bautista, Francisco          Mexico                    29:22.11
          2 England, Christopher      28 USA US Army World Class   29:33.18
          3 Cortez, Eder                 Mexico                    29:39.56
          4 McLennan, Scott           25 BC  Kajaks T&F            29:54.95
          5 Bairu, Simon              18 CAN REGINA HARRIERS       30:08.64
          6 Seike, Tsuyoshi           21 Japan-U of Yamanashogakun 30:09.13
          7 Morimoto, Naoto           19 Japan-U of Yamanashogakun 30:20.39
          8 Sakurada, Kazunari        21 Japan-U of Yamanashogakun 30:21.12
          9 Warrick, Jason               CAN Century Track Club    30:23.36
         10 Mukai, Yoshito            19 Japan-U of Yamanashogakun 30:39.41
         11 Kohjin, Ryota             18 Japan-U of Yamanashogakun 31:03.09
         12 Harazaki, Takuro          20 Japan-U of Yamanashogakun 31:04.04
         13 Masanori, Makino             JPN YAMANASHI GAKUIN UNIV 31:08.88
         14 Epp, Jamie                22 CAN Saskatoon T & F       31:11.72
         15 Nakajima, Ichirou         20 Japan-U of Yamanashogakun 31:33.67
         16 Kawahara, Yoshifumi       20 Japan-U of Yamanashogakun 32:04.46
         17 Odermatt, Craig           32 CAN PACIFIC ATHLETICS     32:11.47
         18 Yazaki, Norisha           19 Japan-U of Yamanashogakun 32:20.19
         19 Naito, Ken                19 Japan-U of Yamanashogakun 32:30.42
          - Batliner, Adam               USA                            DNF
          - Deacon, Bruce             36 Canada                         DNF
          - Bohan, Steve              25 CAN Toronto Olympic Club       DNF
          - Finlayson, James          29 CAN PACIFIC ATHLETICS          DNF

                              Men's 800 Meter Run

                      Finals - Results  - Saturday 06/01/02

     PLACE ATHLETE NAME             AGE TEAM                      TIME    HT
     ===== ============================ ========================= ======= ==
         1 Best, Willy               31 CAN FREDERICTION          1:51.49  3
         2 Radilla, Nazario             Mexico                    1:51.76  3
         3 McLeod, Evan              25 NIKE FARM TEAM            1:52.43  3
         4 Williams, Chris              CAN THUNDERBIRD TC        1:52.60  3
         5 Kemper, Devin             23 Unattached                1:52.69  3
         6 Chaney, Ryan                 USA                       1:53.17  3
         7 Kerr, Geoff               18 CAN Calgary Track West    1:55.94  1
         8 Hastings, Jeff            28 CA  Kodiak Track - Lethbr 1:56.35  2
         9 Roppet, Brian             19 CAN Capital City TC       1:56.37  1
        10 Sigsworth, Kip            28 CAN Ottawa Lions TC       1:56.54  2
        11 Jerema, Sam               19 BISON TRACK & FIELD       1:56.73  2
        12 Hove, Brad                20 CAN UNIVERSITY OF CALGARY 1:56.91  1
        13 Yuel, Cheek                  Unattached                1:57.06  1
        14 Ssenyange, Solomon           Canada                    1:58.00  2
        15 Wrightson, John           17 CALGARY T&F               1:58.71  1
        16 Randell, Derrick             CAN THUNDERBIRD TC        1:58.92  2
        17 Roos, Paul                18 CALGARY T&F               1:59.87  1
        18 Stewart, Aune             21 CAN Calgary Track West    2:02.28  1
        19 Johnston, Greg               USA                       2:03.42  2
        20 Bell, Darcy               20 CAN UNIVERSITY OF CALGARY 2:04.95  1
        21 Mychasiw, Kris            20 CAN FREDERICTION          2:05.08  1

                             Men's 1,500 Meter Run

                      Finals - Results  - Saturday 06/01/02

     PLACE ATHLETE NAME             AGE TEAM                      TIME    HT
     ===== ============================ ========================= ======= ==
         1 Kangogo, Kip              23 CA  Kodiak Track - Lethbr 3:44.85  2
         2 Davies, Dave                 USA                       3:47.28  2
         3 Haro, Isaias                 Mexico                    3:48.23  2
         4 Garces, Jose-Luis            Mexico                    3:48.62  2
         5 Moody, Randy              28 BC  Kajaks T&F            3:50.14  2
         6 Pacheco, Carlos              Mexico                    3:50.61  2
         7 Babiuk, Craig             21 CAN PACIFIC ATHLETICS     3:54.48  2
         8 Neff, Calum                  CAN Calgary Spartans      3:54.52  2
         9 Johnston, Matt            24 CAN Valley Royals TC      3:57.33  2
        10 Islas, Leopoldo              Mexico                    3:58.49  2

        11 Baynton, Sean             22 CAN UNIV. OF SASKATCHEWAN 4:03.78  1
        12 Jamieson, Brian           21 CAN Capital City TC       4:05.01  1
        13 McKay, Ryan                  CALGARY WARRIORS          4:06.98  1
        14 Goehner, Adam             18 CALGARY T&F               4:10.46  1
        15 Van Der Lee, Sean         19 CALGARY T&F               4:10.68  1
        16 Orchard, Brad             16 CALGARY T&F               4:17.06  1

                          Men's 10,000 Meter  SEC C

                      Finals - Results  - Saturday 06/01/02

      PLACE ATHLETE NAME             AGE TEAM                      TIME
      ===== ============================ ========================= ========
          1 MACINTYRE, Steve          24 Saskatoon Track & Field   30:54.47
          2 Nishigaki, Yuta              JPN YAMANASHI GAKUIN UNIV 31:04.30
          3 Tinkham, Norm                Canada                    31:17.52
          4 Iwata, Mitso              18 Japan-U of Yamanashogakun 31:32.33
          5 Kendrick, Nathan          23 CAN Calgary Track West    31:39.21
          6 Fukasawa, Masahiko        18 Japan-U of Yamanashogakun 31:47.21
          7 Raudebaugh, Dallas        21 CAN BLACKFALKS            31:47.33
          8 Polivka, Karl             31 USA                       31:57.50
          9 Drew, Stephen             25 LAUREL CREEK TRACK CLUB   32:05.46
         10 Ikemoto, Satoru           18 Japan-U of Yamanashogakun 32:19.97
         11 Bima, Tom                 29 BISON TRACK & FIELD       32:32.29
         12 Matte, Dave                  Canada                    32:37.33
         13 Umenoto, Masaya           19 Japan-U of Yamanashogakun 32:44.26
         14 Boteliho, Zachary         23 USA                       32:57.55
         15 Hamada, Tatsuru           18 Japan-U of Yamanashogakun 33:00.08
         16 Polisi, David             25 CAN U of British Columbia 33:07.36
         17 Titus, Morgan             19 CAN U of British Columbia 33:07.94
         18 Reyes, Jose-Antonio          Mexico                    33:09.20
         19 Reyes, Armando               Mexico                    34:02.35
         20 Whitstad, Mark            32 Unattached                34:09.81
         21 Renteria, Luis            43 CA  Kodiak Track - Lethbr 34:37.59

                         COMPLETE RESULTS - ALL ROUNDS

                             Men's 10,000 Meter

                       Finals - Results  - Sunday 06/02/02

      PLACE ATHLETE NAME             AGE TEAM                      TIME
      ===== ============================ ========================= ========
          1 Vega, Teodoro             25 Mexico                    27:58.35
          2 Kariuki, Muturi David        Japan-U of Yamanashogakun 28:20.82
          3 Mokamba, Ombeche M        21 Japan-U of Yamanashogakun 28:21.33
          4 Olmedo, Pablo S           27 Mexico                    28:23.34
          5 Schiebler, Jeff           29 BC  Kajaks T&F            28:34.02
          6 Downin, Matthew           21 USA SAN DIEGO             28:38.17
          7 Kaley, Sean               27 CAN Ottawa Lions TC       28:39.71
          8 Galvan, David                Mexico                    28:44.39
          9 Found, Shawn              32 USA US Army World Class   28:51.01
         10 Okuda, Shinishiro         22 NEC JAPAN                 28:51.79
         11 Bomba, Mark               33 BC  Kajaks T&F            29:08.86
         12 Akiyama, Yoichiro         22 NEC JAPAN                 29:15.99
         13 Jimmerson, Greg           26 NIKE FARM TEAM            29:17.15
         14 Ota, Takashi              26 NEC JAPAN                 29:21.69
         15 Mastuura, Masa            23 NEC JAPAN                 29:23.27
         16 Deere, Jeremy             26 CAN Calgary Spartans      29:26.49
         17 Konishi, Ken              23 NEC JAPAN                 29:27.63
         18 Takatsuka, Kazu           25 NEC JAPAN                 29:51.20
         19 Perscheid, Jason             NIKE FARM TEAM            30:24.36
         20 Kawashima, Youhei         21 Japan-U of Yamanashogakun 30:26.70
          - Rogers, Nick                 USA                            DNF

                          Men's 110 Meter High Hurdles

                       Finals - Results  - Sunday 06/02/02

     PLACE ATHLETE NAME             AGE TEAM                      TIME
     ===== ============================ ========================= ==========
         1 Woodley, Adrian              Canada                    13.99 -0.5
         2 Eggerth, Andy                USA                       14.74 -0.5
         3 McDavid, Ives                CAN THUNDERBIRD TC        15.51 -0.5
         4 Hendy, Kyle                  CAN Valley Royals TC      15.80 -0.5
         5 Guthrie, Carle               CAN Calgary Spartans      15.94 -0.5
         6 Cooke, Andrew             19 CAN Vancouver Olympic Clu 16.19 -0.5

                         Men's 3,000 Meter Steeplechase

                       Finals - Results  - Sunday 06/02/02

      PLACE ATHLETE NAME             AGE TEAM                      TIME
      ===== ============================ ========================= =======
          1 Cordes, Jared             25 USA WRRT                  8:44.56
          2 Milne, David              22 BC  Kajaks T&F            8:47.57
          3 Torres, Daniel               Mexico                    8:57.41
          4 Hunter, Kristjan          18 BISON TRACK & FIELD       9:02.76
          5 Nissen, Robbie            19 CAN Capital City TC       9:05.27
          6 Martin, David             24 Club Northwest USA        9:07.49
          7 England, Christopher      28 USA US Army World Class   9:07.91
          8 Charles, Chris            25 Club Northwest USA        9:14.26
          9 Manyfingers, Ian             CAN Calgary Spartans      9:17.13
         10 Mutai, Thomas             27 CA  Kodiak Track - Lethbr 9:37.36
         11 Kerr, Geoff               18 CAN Calgary Track West    9:55.50

                         Men's 4x400 Meter Relay SECT A

                      Finals - Results  - Saturday 06/01/02

               PLACE  RELAY     AFFILIATION               TIME
               =====  =================================== =======
                   1  USA       USA                       3:01.49   meet record

                                (Jones,Couts,Davis,Busby)
                   2  CAN       Canada                    3:04.40

                                (Stewart,Niemi,Christopher,Clarke)
                   3  CAN       British Columbia          3:23.69

                                Men's High Jump

                       Finals - Results  - Sunday 06/02/02

         PLACE ATHLETE NAME           AGE TEAM                MARK
         ===== ========================== =================== =====
             1 Boswell, Mark           24 Canada              2.30m
             2 Boateng, Kwaku          27 Canada              2.21m
             2 Nieto, Jamie               USA SAN DIEGO       2.21m
             4 Gill, Jas               22 CAN Valley Royals T 2.17m
             5 Caton, Jeff                Canada              2.11m
             6 Grams, Nathaniel        19 BC  Kajaks T&F      1.91m

                                Men's Pole Vault

                       Finals - Results  - Sunday 06/02/02

         PLACE ATHLETE NAME           AGE TEAM                MARK
         ===== ========================== =================== =====
             1 Buciarski, Piotr        27 DEN DENMARK         5.60m
             2 Phillips, Matt          24 USA SEATLE          5.40m
             3 Miller, Andy            28 CAN Valley Royals T 4.70m
             4 Clifford, Matt          19 CAN Valley Royals T 4.70m
             5 Betzelt, Adam           20 CALGARY T&F         3.80m
             - Danzinger, Graham       22 CAN Valley Royals T    NH

                                Men's Long Jump

                       Finals - Results  - Sunday 06/02/02

      PLACE ATHLETE NAME           AGE TEAM                MARK
      ===== ========================== =================== =====
          1 Daniels, Jonathan          USA US Army World C 7.62m  0.5
          2 Ramos, Mark             20 BC  Kajaks T&F      7.18m  0.8
          3 Welsh, Jonas               GER GERMANY         6.96m  0.1
          4 Mensah, Michael         24 Canada              6.84m -1.2
          5 Williams, Chris 1       25 CALGARY T&F         6.63m -0.9
          6 Betzelt, Adam           20 CALGARY T&F         6.21m  0.1
          7 Fairburn, John             CALGARY T&F         6.12m  0.0
          8 Sampson, Levi           21 CAN SOUTH FRASER TC 5.87m -0.6

                               Men's Hammer Throw

                       Finals - Results  - Sunday 06/02/02

         PLACE ATHLETE NAME           AGE TEAM                MARK
         ===== ========================== =================== ======
  1 Smith, Adam             20 CAN CHINOOK-LETHBRI 48.04m