2015 Vancouver Sun Harry Jerome Indoor Results

Youth 16 - 17 Years

Youth Men

60 Meter youth men

Finals
1 Aono, Michael             17 Vancouver Th 7.01
2 Richter, Felix            17 Oceanside Tr 7.06
3 Eliopoulos, Anastas       16 Vancouver Ol 7.25
4 Kuperis, Riley            17 Valley Royal 7.51
5 Kohut, Gavin              17 Pacific Athl 7.53     

Preliminaries
1 Richter, Felix            17 Oceanside Tr 7.05
2 Aono, Michael             17 Vancouver Th 7.22
3 Kuperis, Riley            17 Valley Royal 7.61
4 Eliopoulos, Anastas       16 Vancouver Ol 7.25
5 Kohut, Gavin              17 Pacific Athl 7.55
6 Kabia, Benjamin           16 Ocean Athl   7.59
7 Schan, Steven             17 Oceanside Tr 7.64
8 Chippett, Bryn            17 West Vancouv 7.67
9 O'Neill-Bains, Jesse      16 Pacific Athl 7.72
10 Tan, Ray                  16 West Vancouv 7.74
11 Schemmer, Peterson        16 Vancouver Ol 8.02
12 Deng, Jeffrey             16 West Vancouv 8.30
13 Vachon, Isaiah            16 New West Spa 9.01

300 Meter youth men

Finals
1 Aono, Michael             17 Vancouver Th 36.56
2 Brubacher, Brody          17 Pacific Athl 39.15
3 Schan, Steven             17 Oceanside Tr 39.31
4 Kohut, Gavin              17 Pacific Ath  40.02
5 Loewen, Samuel            16 Kajaks Track 40.04
6 Kabia, Benjamin           16 Ocean Athlet 40.18
7 O'Neill-Bains, Jesse      16 Pacific Ath  40.96
8 Harris, Luke              16 Norwesters   41.73 

600 Meter youth men

Finals
1 Harris, Luke              16 Norwesters   1:28.92
2 Lewis, Andrew             16 Ocean Athl   1:29.90
3 Loewen, Samuel            16 Kajaks Track 1:33.61

1000 Meter youth men

Finals
1 Foster, Liam              16 Unattached B 2:54.21
2 Paetzel, Benjamin         16 Vancouver Ol 2:54.68

1500 Meter Run 

1 Milic, Michael            17 Ocean Athle 4:09.99
2 Nobbs, Thomas             16 Vancouver O 4:12.56
3 Southerland, Malcolm      17 West Vancou 4:18.58
4 Sutherland, Austin        16 Hershey Har 4:28.05
5 Biro, Stefan              17 Hershey Har 4:28.92
6 Ribeiro, Dawson           16 Ocean Athle 4:32.78
-- Doherty, Rowan            18 West Vanco X4:09.60

60 Meter Hurdles 36" youth men

Finals
1 Eliopoulos, Anastas       16 Vancouver Ol 8.44
2 Schan, Steven             17 Oceanside Tr 8.84
3 Brubacher, Brody          17 Pacific Ath  9.18
4 Milutinovic, Nikola       17 New West Spa 9.47
5 O'Neill-Bains, Jesse      16 Pacific Ath  9.94
 

Preliminaries
1 Eliopoulos, Anastas       16 Vancouver Ol  8.51
2 Brubacher, Brody          17 Pacific Athle 9.45
3 Schan, Steven             17 Oceanside Tr  8.98
4 Milutinovic, Nikola       17 New West Spa  9.73
5 O'Neill-Bains, Jesse      16 Pacific Ath   9.87

Pole Vault youth men

Finals
1 Clare, Jason              17 Nanaimo & Di   4.25m
2 Schiedel, Jasper          17 Vancouver Co   4.05m

High Jump youth men

Finals
1 Brubacher, Brody          17 Pacific Athle  1.60m

Shot Put 5 kg youth men

Finals
1 Driver, Jayden            17 Valley Royal 12.78m
2 Brubacher, Brody          17 Pacific Athl 10.86m
3 Culham, Justin            16 Pacific Athl 8.33m 

4x200 Meter Relay youth men

Finals

1 Ocean Athletics  'A'                    1:46.43 
 

 

YOUTH WOMEN

60 METER DASH YOUTH WOMEN

Finals
1 Duncanson, Jade           17 Ocean Athleti 8.07
2 Jerome, Rachel            17 Nanaimo  Di  8.13
3 Lam, Georgia              16 Kajaks Track  8.23
4 Pederson, Kira            17 Ocean Athlet  8.28
5 Servatius, Afton          17 Chilliwack T  8.50

Preliminaries
1 Jerome, Rachel            17 Nanaimo  Di  8.09
2 Duncanson, Jade           17 Ocean Ath     8.19
3 Pederson, Kira            17 Ocean Athls   8.25
4 Servatius, Afton          17 Chilliwack T  8.54
5 Lam, Georgia              16 Kajaks Track  8.21
6 Higashitani, Meghan       17 Kajaks Track  8.28
7 Dressel, Jodie            17 Kajaks Track  8.33
8 Zhu, Selena               17 Vancouver Th  8.44
9 Bekar, Kiana              17 Bc Flyers At  8.48
10 Seidelmann, Lisa          16 Ocean Athlet  8.58
11 Irwin, Lara               17 Pacific Athl  8.64
12 Ylo, Catherine            16 Kajaks Track  8.69
13 Asselin-Debelic, Maya     17 Nanaimo  Di  8.72
14 Vermette, Kendra          17 Ocean Athle   8.72
15 Cook, Alina               16 Kajaks Track  8.73
16 Biela, Sofia              17 Chilliwack T  8.77
17 Procee, Katie             17 Chilliwack T  8.88
18 Merkt-Caprile, Kirstie    17 Vancouver Th  9.08
19 McLean, Jennifer          16 Ocean Athle   9.21   

300 METER DASH YOUTH WOMEN

Finals
1 Johnston, Hannah          17 Vancouver Ol 42.84
2 Madden, Hayley            17 Vancouver Th 43.07
3 Lydynuik, Ally            17 Coastal      45.06
4 Seidelmann, Lisa          16 Ocean Athle  46.14
5 Chow, Cheryl              17 New West Spa 46.20
6 Zietlow, Daniella         17 Coastal      47.44
7 Irwin, Lara               17 Pacific Athl 47.87
8 Bulka, Tess               16 Ocean Athle  48.39
9 Procee, Katie             17 Chilliwack T 48.70
10 Erdevicki, Nina           16 Kajaks Track 49.55

600 METER YOUTH WOMEN

Finals
1 Stokes, Melina            16 Hershey Harr 1:51.71
2 Brodie, Bailey            16 Kajaks Track 1:55.17 

1000 METER YOUTH WOMEN

Finals
1 Harris, Kathryn           17 Hershey Harr  3:10.08
2 Lapointe, Annelise        16 Hershey Harr  3:20.25
3 Liang, Emily              17 Ocean Athlet  3:20.79
4 Bako, Jensen Rose         16 Valley Royal  3:36.80

1500 METER YOUTH  WOMEN

Finals
1 Charlton, Calli           17 Vancouver Th  5:08.61
2 Dodd, Hannah              16 Vancouver Th  5:37.35
3 Boparai, Joldenjeet       17 Ocean Athleti 5:40.34
4 Klymchuk, Samantha        17 Ocean Athleti 6:26.58 

60 METER HURDLES 30" YOUTH WOMEN

Finals
1 Schultz, Nina             17 New West Spa  8.92
2 Johnston, Hannah          17 Vancouver Ol  9.18
3 Dressel, Jodie            17 Kajaks Track  9.75
4 Servatius, Afton          17 Chilliwack T  9.91
5 Bulka, Tess               16 Ocean Athlet 10.03

Preliminaries
1 Schultz, Nina             17 New West Spa   9.04
2 Johnston, Hannah          17 Vancouver Ol   9.62
3 Dressel, Jodie            17 Kajaks Track   9.84
4 Servatius, Afton          17 Chilliwack T   10.01
5 Bulka, Tess               16 Ocean Athle    10.15
6 Cook, Alina               16 Kajaks Track   10.75
7 Merkt-Caprile, Kirstie    17 Vancouver Th   11.29
8 Zhu, Selena               17 Vancouver Th   11.45

POLE VAULT YOUTH WOMEN

Finals
1 Asselin-Debelic, Maya     17 Nanaimo & Di   3.05m
2 Alkema, Chloe             17 Ocean Athle    2.95m
-- Lapointe, Makaila         17 Unattached       NH

HIGH JUMP YOUTH WOMEN

Finals
1 Schultz, Nina             17 New West Spa    1.68m
2 Aquilini, Gabriela        17 Vancouver Th    1.63m
3 Irwin, Lara               17 Pacific Athle   1.43m

SHOT PUT 4 KG YOUTH WOMEN

1.Willing, Tasha                17 Valley Royal     10.39m

4X200 METER RELAY YOUTH WOMEN

Finals
1 Kajaks Track & Field Club  'B'         1:55.02
2 Vancouver Thunderbirds  'A'                1:56.54
3 Ocean Athletics  'A'                       1:56.69
4 Ocean Athletics  'B'                       2:04.00