2006 Results

2006 Vancouver Sun Harry Jerome International Track Classic

June 8 – Swangard Stadium, Burnaby B.C. CANADA

Event 1: Men - Executive Airport Plaza Javelin:

   1. Li Rongxiang, China - 79.96m
   2. Scott Russell, Canada - 75.60m
   3. Trevor Snyder , Canada - 68.30m
   4. Qin Qiang, China - 66.88m
   5. Curtis Moss , BC - 59.53m
   6. Blair Millne, Alberta - 35.25m

Event 2: Men - St George's School 110 Hurdles

   1. Shi Dongeng, China - 13.67 (+0.0)
   2. Karl Jennings, Canada - 13.91 (+0.0)
   3. Liu Lilu, China - 14.28 (+0.0)
   4. Jared MacLeod, Canada - 15.48 (+0.0)
   5. Nigel Joseph, Alberta - 15.80 (+0.0)

Event 3: Women - NACAC/IAAF 100 Hurdles

   1. Angela Whyte, Canada - 13.18 (+0.0)
   2. Zhang Rong, China - 13.63 (+0.0)
   3. He Liyuan, China - 13.88 (+0.0)
   4. Heather Bergland, Alberta - 14.78 (+0.0)
   5. Jessica Olfert, Canada - 14.79 (+0.0)
   6. Zaria Stoffman, BC - 14.91 (+0.0)
   7. Adelle Johns, BC - 15.05 (+0.0)

Event 4: Women - Phillips Hager& North Pole Vault

   1. Adrienne Vangool, Canada, 3.90
   2. Sue Kupper, Canada, 3.80

    No Height:

    * Leanna Carriere, Canada
    * Heather Zavaduk, BC
    * Kelsie Hendry, Canada
    * Leah Vause, Sask
    * Stephanie McCann, Canada
    * Gao Shuying, China

Event 5: Women - Gourlay, Spencer Wade LLP 800 Meters

   1. Diane Cummins, Canada - 2:04.23
   2. Lui Qing, China - 2:04.60
   3. Aimee Teteris, Canada - 2.05.57
   4. Huang Jing, China - 2.05.84
   5. Allison Hudson, BC - 2.15.45
   6. Carrah Bouma, Alberta - 2.16.29
   7. Carly Holman, Alberta - 2.17.15
   8. Heather Mancell, BC - DNS

Event 6: Men - Golder Associates 800 Meter

   1. Achraf Tadili, Canada - 1:46.87
   2. Li Xingyu, China - 1:47.95
   3. Tang Baojun, China - 1:49.61
   4. David Gill, Canada - 1:49.75
   5. Brian Roppelt, Canada - 1::51.11.
   6. Daniel Mallie, BC - 1:53.48
   7. David Shanks, Alberta - 1:53.69
   8. Seth Fraser, BC - 1:55.59

Event 7: Men - New Balance High jump

   1. Wang Hao, China - 2.15
   2. Michael Mason, Canada - J2.15
   3. Kwaku Boateng, Canada - J2.15
   4. Zhang Shufeng, China - J2.15

Event 8: Women - Thrifty Foods 400 Hurdles

   1. Huang Xiaoxiao, China - 56.80
   2. Tawa Dortch, Canada - 58.59
   3. Wang Xing, China - 59.55
   4. Corri-Ann Fell, Canada - 59.98
   5. Tessa Gray, Alberta - 1.01.14
   6. Lauren Welch, BC - 1.01.81

Event 9: Women - Timex 400 Meters

   1. Sheena Johnson, USA - 52.85
   2. Adrienne Power, Canada - 52.90
   3. Tang Xiaoyin, China - 53.70
   4. Li Xueji, China - 54.39
   5. Ruky Abdulai, BC - 54.45
   6. Lauren Seibel, BC - 55.17
   7. Esther Akinsulie, Canada - 56.15
   8. Deanna Sullivan, Alberta - 58.05

Event 10: Men - Alliance Athletics 400 Meters

   1. Tyler Christopher, Canada - 45.30
   2. Adam Kunkel, Canada - 46.60
   3. Wang Xiaoxu, China - 46.81
   4. Tan Biao, China - 46.94
   5. Andrew Dargie, Alberta - 47.99
   6. Ira Thomson, BC - 49.98
   7. Joel Halcro, BC - 50.44
   8. Jason Carver, Alberta - 53.23

Event 11: Women - BC Athletics 100 Meters

   1. Erica Broomfield, Canada - 11.93 (+0.0)
   2. Toyin Olupona, Canada - 11.95 (+0.0)
   3. Yaqi Wang, China - 11.97 (+0.0)
   4. Liang Qiuping, China - 12.11 (+0.0)
   5. Billie Whitegibson, BC team - 12.31 (+0.0)
   6. Liza Whitehead, BC team - 12.48 (+0.0)
   7. Elizabeth Iginla, Alberta - 12.55 (+0.0)
   8. Elaine Hua, Alberta - J12.55 (+0.0)

Event 12: Men - National 100 Meters

   1. Neville Wright, Canada - 10.54 (+0.0)
   2. Emanuel Parris, Canada - 10.59 (+0.0)
   3. Yin Hualong, China - 10.84 (+0.0)
   4. Brian Barnett, Alberta - 10.85 (+0.0)
   5. Justin Kripps, BC team. 10.92 (+0.0)
   6. Zhao Haohuan, China - 11.11 (+0.0)
   7. Daniel Rawson, Alberta - 11.17 (+0.0)
   8. Mike Giuffre - BC team - 11.27 (+0.0)

Event 13: Women - Sport Canada 1500 Meters

   1. Megan Metcalfe, Canada - 4:13.22
   2. Malindi Elmore, Canada - 4:14.50
   3. Shannon Rowbury, USA - 4:16.50
   4. Xing Huina, China - 4:16.94
   5. Jin Yuan, China - 4:18.68
   6. Darolyn Trembath, Winnipeg - 4:.20.51
   7. Stephanie Pezzullo, USA - 4:23.37
   8. Megan Brown, Toronto - 4:28.36
   9. Liz Wort, USA - x4:32.90
  10. Edyta Sieminska, Alberta - 4:36.82
  11. Jessica Smith, BC - 4:38.75
  12. Joanna Symes, BC - x4:43.56
  13. Riley McQueen, Alberta - 4:44.71
  14. Kristen Kolstad, BC - x4:50.04
  15. Lauren Fleshman, USA - DNS
  16. Dianna Maclean, unattached - DNF
  17. Julia Howard, St. John's - DNS

Event 14: Men - Hosting BC 1500 Meters

   1. Ryan McKenzie, Canada - 3:43.88
   2. Matt Kerr, Kitchener - 3:45.95
   3. Paul Hoffman, Australia - 3:46.30
   4. Dou Zhaobo, China - 3:46.77
   5. Scott Arnald, London - 3:46.88
   6. Geoff Kerr, Calgary - 3:47.87
   7. Justin Marpole-Bird, BC - 3:48.32
   8. Trevor O'Brien, Canada - 3:48.91
   9. Grant Robison, USA - 3:51.90
  10. Gu Ming, China - 3:53.93
  11. Matthew Sinclair, Alberta - 3:55.45
  12. Robbie Nissen, Alberta - 3:56.04
  13. Shane Carlos, Whitehorse - 3:57.53
  14. Chad Fraser, BC - 4:13.09
  15. Ryan Hayden (pace setter) Richmond - DNF
  16. Ezach Whitemarsh, Victoria - DNS

Event 15: Women - Farabloc 4 x 100m Relay

   1. Canada (Thibault, Broomfield, Olupona, Power) - 45.63
   2. China A (Ma, Liang, Yaqi, Chen) - 46.21
   3. BC Team A ( Whitegibson, Whitehead, Wellington, Stewart) - 48.13
   4. Alberta A (Hua, Iginla, Sullivan, Bouma) - 49.23

Event 16: Men - Athletics Canada 4 x 100m Relay

   1. Canada A (Martin Grenier, Nathan Taylor, Neville Wright, Emanuel Parris) - 40.66
   2. China A (Zhang Peimeng, Yin Hualong, Cao Jian, Zhao Haohouan) - 40.91
   3. BC A (Mike Giuffre, Jarid Vaughn, Kevin Lim) - 42.51
   4. Alberta A (Joseph, Wild, Barnett, Rawson) - 42.70

Event 17: Women - Canadian Olympic Committee 4 x 400m Relay

   1. China (Xiaoyin, Xueji, Xiaoxiao, Xing) - 3:40.03
   2. Canada (Akinsulie, Cummins, Teteris, Power) - 3:41.14
   3. BC Team (Welch, Seibel, Abdulai, Johnstone) - 3:51.56
   4. Alberta (Sieminska, Gray, Sullivan, Bouma) - 3:54.78

Event 18: Men - The Vancouver Sun 4 x 400m Relay

   1. China A (Wang, Tan, Wang, Cao) - 3:10.55
   2. Canada A (Gill, Kunkel, Hurtubise, Tadili) - 3:10.68
   3. Alberta (Ratzlaff, Shanks, Barnett, Dargie) - 3:11.52
   4. BC (Thomson, Lim, Mallie, Cook) - 3:23.73

PACIFIC WORLD CUP

    * Canada 96 China 75

PROVINCIAL DUAL MEET

  * Alberta 76 BC 74