2005 Results

Scoring for the six events in the Pacific World Cup:

Final Score: Canada 33 - China 20

2005 Vancouver Sun Harry Jerome International Track Classic
June 14 – Swangard Stadium, Burnaby B.C. CANADA

Event 1: Men - 3000 Steeplechase - Timex:
1. Matt Kerr, Team Canada, 8:33.00
2. Lyle Weese, USA, 8:33.14
3. Max King, USA, 8:37.71
4. Alex Genest, Team Canada, 8:37.83   - **Canadian Junior Record
5. Kristhan Hunter, Canada, 8:40.21
6. Tom Brooks, USA, 8:43.08
7. Chris Winter, Canada, 8:55.27
8. Josafath Gonzalez, Mexico, 8:56.92
9. Dennys Salgado, Mexico, 8:58.40
10. Michael Spence, USA, 9:19.78
11. Robbie Nissen, Canada, 9:19.78
-- Thomas Chorny, USA, DNF
-- Ryan Webber, Canada, DNS

Event 2: Women- Pole Vault- PORTER HETU
1. Shuing Gao, China, 4.41m  ** NEW MEET RECORD

    Old record - Becky Holliday  4.40m  USA,  2004
2. Kelsie Hendry, Canada, 4.10m
3. Yingying Zhao, China, 4.00m
    Kate Soma, USA, 4.00m
4. Carly Dockendorf, Canada, NH
5. Becky Holiday, USA, NH
6. Adrienne Vangool, Canada, NH
7. Erica Bartolina, USA, DNS
8. Lindsay Taylor, USA, DNS

Event 3: Men-High Jump- NATIONAL PUBLIC REALTIONS
1. Tora Harris, USA, 2.10m
2. Kyley Johnson, USA, J2.10m
3. Jason Boness, USA, 2.05m
4. Warren Eickhoff, USA, J2.05m

4. Mike Mason, Team Canada, 2.05m
-- Ralph Botha, Canada, NH

Event 4: Men - 1500m
1. Corey Duquette, USA, 3:47.95
2. Isaias Haro Cruz, Mexico, 3:48.16
3. Aaron Heidt, Canada, 3:49.38
4. Eric Gillis, Canada, 3:49.59
5. Brad Lowery, USA, 3:50.16
6. Sam Jerema, Canada, 3:50.18
7. Richard Mosley, Canada, 3:51.88
8. Brian Walker, USA, 3:52.20
9. Steve Murenbeeld, Canada, 3:53.04
10. Ben Houltberg, USA, 3:53.93
11. Clayton Hemlock, USA, 3:53.93
12. Joel Primus, Canada, 4:01.57
13. Brian Rosetti, USA, 4:03.36
-- David Jackson, USA, DNS
-- Ben Dawson, USA, DNS

Event 5: Men Shot Put
1. Jesse Roberge, USA, 19.51m
2. Scott Denbo, USA, 17.33m
3. Nick Garcia, USA, 16.28m
4. Jeffrey Wallis, Team Canada, 14.68m
5. Rob Negrin, Canada, 14.65m
-- Dylan Armstrong, Canada, Foul

Event 6: Men- 400 Meter Dash
1. John Steffensen, Australia, 46.36
2. David Neville, USA, 46.78
3. Jerome Davis, USA, 46.93
4. Ray Ardill, Team Canada, 47.06
5. Dennis Darling, Bahamas, 47.18
6. Andre Ammons, USA, 47.21
7. Adam Steele, USA, 47.25
8. Adam Kunkel, Team Canada, 47.27
9. Bo Jiang, Team China, 47.81
10. Kashus Perona, Philippines, 47.96
11. Leon Settle, USA, 48.08
12. Neal Hurtubise, Canada, 48.28
13. Chengjiang Hu, Team China, 49.11
14. Kevin Lim, Canada, 49.25

Event 7: Women 400 Meter Dash
1. Kaltouma Nadjina, Chad- CHA, 51.44
2. Kia Davis, USA, 52.87
3. Karen Shinkins, Ireland, 53.66
4. Tawa Dotch, Team Canada, 54.62
5. Samantha George, Team Canada, 55.17
6. Brianna Kane, BC Team, 57.94
-- Nichiesha Charles, Trinidad, SCR

Event 8: Men - 800m- TVNW MEDIA GROUP
1. Moise Joseph, Haiti, 1:49.13
2. David Gill, Canada, 1:49.28
3. John Carle, Canada, Canada, 1:49.32
4. Heleodoro Navarro, Mexico, 1:51.00
5. Jorge Zamora, Mexico, 1:52.44
6. David Shanks, Canada, 1:52.48
7. Brian Roppelt, Canada, 1:53.00
8. Ross Krempley, USA, 1:54.56

Event 9: Women - 800m- BC ATHELETICS:
1. Sarah Esme Alikhan, Canada, 2:05.06
2. Sheena Gooding, Barbados. 2:05.09
3. Mishael Bertrand, USA, 2:05.48
4. Aimee Teteris, Team Canada, 2:05.78
5. Rebecca Johnstone, Team Canada, 2:05.79
6. Sherron Rhetta, USA, 2:05.88
7. Sandra Moya, Puerto Rico, 2:05.99
8. Yamile Alaluf, Mexico, 2:08.32
9. Paula McLaughlin, Canada, 2:09.31
10. Christina Guevara Esteban, Mexico, 2:11.47
-- Tanya Wright, Canada, DNS

Event 10: Women 100 Meter Dash
1. Toyin Olupona, Canada, 11.4h    wind 0.0 heat 2
2. Genevieve Thibault, Canada, 11.6h   0.0  heat 2
3. Ayanna Hutchinson, Trinidad, 11.6h 0.8   heat 1
4. Adrienne Power, Canada, 11.7h        0.8  heat 1
    Erica Broomfield, Canada, 11.7h       0.0  heat 2
6. Halima DeCree, USA, 11.8h              0.0  heat 2
7. Nicole Buchholz, Canada, 11.9h        0.8  heat 1
8. Karlyn Serby, Canada, 12.0h           0.8  heat 1
    Winnet Dube, Zimbabwe, 12.0h        0.0  heat 2
10. Valma Bass, USA, 12.1h                  0.0  heat 2
11. Billie Whitegibson, Unattached, 12.2h  0.8 heat 1
12. Tenishia Peart, Canada, 12.3h          0.0  heat 2
13. Whittney Wellington, USA, 12.5h       0.8  heat 1
14. Michelle Bange, Congo, 12.6h           0.0  heat 2
15. Christine Stewart, Canada, 12.7h      0.8  heat 1
16. Nikki Brissoto, Canada, 12.8h           0.8  heat 1

Event 11: Men - 100M  - wind  0.7
1. Babatunde Ridley, USA, 10.4
2. Neville Wright, Canada, 10.5
3. Kevin Devine, USA, 10.6
4. Jack Johann, USA, 10.7
5. Shannon King, Canada, 11.0
6. Jarid Vaughan, Canada, 11.1
7. Brian Barnett, Canada, 11.2
8. Martin Grenier, Canada, 11.5

Event 12: Women 1500 Meter Run
1. Hilary Edmanson, Canada, 4:13.18
2. Sarah Schwald, USA, 4:13.30
3. Lauren Fleshman, USA, 4:14.73
4. Sineas Delahunty- Evans, Ireland, 4:16.54
5. Amanda Chase, USA, 4:17.27
6. Julia Howard, Canada, 4:17.30
7. Heather Hennigar, Canada, 4:18.19
8. Lisa Labrecque, Canada, 4:19.28
9. Nanae Kuwashiro, JPN, 4:19.87
10. Katie Vermeulen, Canada, 4:20.28
11. Courtney Inman, Canada, 4:20.65
12. Chise Miyazaki, JPN, 4:20.86
13. Amy Yoder Beghely, USA, 4:24.26
14. Erin Doherty, USA, 4:26.67
15. Darolyn Trembath, Canada, 4:27.72
-- Dulce Marie Rodriguez, MEX, DNS

Event 13: Women 100 Meter Hurdles - wind 0.0
1. Priscilla Lopes, Canada, 12.98  ** NEW MEET RECORD

    Old record - 12.99 Julie Rocheleu, Canada, 1988
2. Antoinette Wilks, JAM, 13.02
3. Angela Whyte, Canada, 13.38
4. Rong Zhang, China, 13.70
5. Hyleas Fountain, USA, 14.05
6. Christine Spence, USA, 14.36
7. Andrea Vinet, Canada, 14.37
8. Corri Fell, Canada, 14.69

Event 14: Men 110 Meter Hurdles - wind 0.0

1 71 Karl Jennings Team Canada 13.81

2 84 Lilu Liu Team China 13.83

3 86 Jared MacLeod Team Canada 14.26

4 13 Tim Bogdanof United States 14.32

5 120 Fred Townsend United States 14.78

6 32 Dominique Degrammo Haiti 15.57

-- 122 Sultan Tucker Liberia DNF

Event 15: Boys Elementary School 4 x 100 Relay
1. James Ardeal Elementary "A", 52.88
2. St George Junior School "B", 54.62
3. Lord Kitchener Elementary "B", 55.04
4. St. George Junior School "A", 56.84
5. Sir Wilfrid Laurier Elementary "A", 57.03
6. David Oppenheimer Elementary "A", 57.45
7. Lord Kitchener Elementary "A", 1:00.55
8. David Oppenheimer Elementary "B", 1:05.40

Event 16: Girls Elementary School 4 x 100 Relay

1 York House School 'A' 56.43

2 Lord Kitchener Elementary 'A' 57.62

3 Glenbrook Middles School 'A' 58.14

4 Langley Meadows Elementary 'A' 58.44

5 Lord Kitchener Elementary 'B' 1:02.03

6 Seaforth Elementary 'A' 1:02.39

7 David Oppenheimer Elementary 'A' 1:05.13

8 David Oppenheimer Elementary 'B' 1:08.72

Event 17: Men 1 5K 1 mile
1. Chris Mulvaney, U K-GBR, 3:58.35
2. Juan Luis Barrios, MEX, 3:58.45
3. Elkanah Engwenyi, KEN, 3:59.51
4. Alejandro Suarez Velazqu, MEX, 3:59.81
5. Reid Coolseat, Canada, 4:01.45
6. Graeme Wells, Canada, 4:01.82
7. Mark Caroll, Ireland, 4:03.38
8. Ryan McKenzie, Canada, 4:03.77
9. Trevor O'Brien, Canada, 4:04.21
10. Dan Wilson, USA, 4:05.35
11. Ian Connor, USA, 4:05.51
12. Steve Zieminski, USA, 4:10.70
-- Grant Robinson, USA, DNS

Event 18: Women 16-99 4x400 Meter Relay
1. Canada "A", 3:38.63
2. Trinidad "A", 3:44.71
3. BC Team "A", 3:45.79
4. BC Team "B", 4:00.20

Event 19: Men 16-99 - 4x400m Relay
1. Canada "A", 3:05.48
2. Trinidad "A", 3:06.43
3. Liberia "A", 3:09.25
4. Canada "B", 3:13.58
5. U.S. "A", 3:15.25
6. S.F.U. "A", 3:16.13
7. Alberta "A", 3:22.50
8. B.C. "A", 3:24.75

Event 20: Men - 4x100 Relay

1. Canada "A", 40.72
2. Liberia "A", 41.31
3. China "A", 41.34
4. Alberta "A", 42.12
5. B.C."A", 42.40
6. Metro Athletic Club "A", 43.07
-- U.S. "A" DNF
-- Trinidad "A", DQ

Event 21: Women - 4x100 Relay
1. Canada "A", 44.51
2. Saskatchewan "A", 46.34
3. B.C. "A", 48.56
-- Calgary, DNF
-- U.S., DNF

Event 22: Men - 100m Dash Section A  -wind 0.0
1. Anson Henry, Canada, 10.57
2. Jacey Harper, Trinidad, 10.60
3. Yaozu Yang, China, 10.67
4. Richard Adu- bobie, Canada, 10.74
5. Abraham Morlu, Liberia, 10.79
6. JaWarren Hooker, USA, 10.99
7. Jiamin Zhou, China, 11.30

Event 23: Men 1500 Meter Run
1. Juan Luis Barrios, MEX, 3:44.40
2. Elkanah Engwenyi, KEN, 3:44.41
3. Chris Mulvaney, UK, 3:44.63
4. Reid Coolseat, Canada, 3:45.34
5. Alejandro Suarez Velazqu, MEX, 3:45.70
6. Graeme Wells, Canada, 3:46.84
7. Mark Caroll, Ireland, 3:48.46
8. Trevor O'Brien, Canada, 3:49.08
9. Ryan McKenzie, Canada, 3:49.74
10. Dan Wilson, USA, 3:50.97
11. Ian Connor, USA, 3:51.03
12. Steve Zieminski, USA, 3:53.13