2004 Results

Women's Results

Women 100 Meters Wind: -1.3m/s
1. Krysha Bayley       Canada                  11.61
2. Philomena Mensah    Canada                  11.71
3. Tara Self           Canada                  11.88

Women 100 Meter Hurdles    Wind: -1.9
  1.  Danielle Carruther      USA                   13.08
  2.   Priscila Lopez         Canada                13.10
  3.   Angela Whyte           Canada                13.13
  4.   Yvonne Kanazawa        Japan                 13.91
  5.    Sally Wong            Canada                15.06
  6.   Jessica Olfert         Canada                15.07
  7.   Felicia Stone          USA                    DNF

Women 400 Meters
  1. Monique Hennagan         USA                  50.74  **  meet record
  2. Danielle Kot             Canada               52.32
  3. Foy Williams             Canada               53.44
  4. Michelle Davis           USA                  53.81
  5. Mandy Upuu               Canada               54.61
  6. Cori Anne Fell           Canada               56.07
  7. Grace Dunnigan           Canada               56.27
  8. Caren Church             USA                  60.01

Women 800 Meters
  1.   Diane Cummins          Canada         1:59.78    ** meet record
  2.   Sarah Ali Khan         Canada         2:02.29
  3.   Sasha Spencer          USA            2:02.38
  4.    Sandra Moya           USA            2:02.62
  5.   Janet Trujillo         USA            2:04.28
  6.  Vicky Fleschner         USA            2:05.68
  7.   Heather Hennigar       Canada         2:07.51
  8.   Frances Santin         USA            2:09.75
       Emilie McMahon         USA            DNF

Women 1500 Meters  section 1
  1. Jennelle Deatherage     USA             4:09.67
  2. Emilie Mondor           Canada          4:10.86
  3. Mary Jane Harrelson     USA             4:11.07
  4. Heather Sagan-Zeal      USA             4:11.77
  5. Megan Metcalfe          Canada          4:12.67
  6. Carrie Messner          USA             4:13.70
  7. Lisa Labrecque          Canada          4:17.38
  8. Lisa Galaviz            USA             4:19.53
  9. Kelly MacDoanld         USA             4:21.46
10. Julia Howard             USA             4:27.75

11. Marie Davies             USA             4.27.75
12. Elizabeth Guerrini       USA             4:32.97
     Maurica Carlucci        USA             DNF
     Vicky Lynch-Pounds      Canada          DNF
     Rebecca Stalwood        Canada          DNF
     Sally Hauser USA                        DNF

Women 1500 Meter Section 2
1.  Darolyn Trembath        Canada           4:26.35
2. Stephanie Mills          Canada           4:27.09
3. Jennifer Kemp            Canada           4:29.55
4. Shannon Elmer            Canada           4:31.01
5. Rebecca Johnstone        Canada           4:32.40
6. Ximena Guzman            Mexico           4:33.40
7. Heather Sim              Canada           4:35.70
8. Haley Digel              Canada           4:36.15
9. Michelle Mark            Canada           4:41.93
10. Celia Ambery            Canada           4:47.68
11. Kimmy Taylor            Canada           4:51.97
12. Nathalie Thomson        Canada           4:56.42
      Melina Thibedou       Canada           DNF
      Meredith MacGregor    Canada           DNF

Women Pole Vault
  1. Becky Holliday         USA             4.40m  **meet record
  2. Lindsay Taylor         USA             4.30m
  3. Dana Ellis             Canada          4.15m
  4. Adrianne Vangool       Canada          3.95m
     Kelsie Hendry          Canada          NH
     Ebbie Metzinger        USA             NH

Women Hammer Throw
  1. Erin Gilreath            USA           70.36m  ** meet record
  2. Jennifer Joyce           Canada        66.11m
  3  Michelle Clayton-Boswell USA           65.02m
  4. Jennifer Padrinao        Canada        54.24m
  5. Catrina Chisholm         USA           53.51m
  6. Caltha Seymour           Canada        52.59m

Men's Results

Men 100 Meters     Wind: -0.5
1. Pierre Browne             Canada         10.42
2. Patrick Jarrett           Jamaica        10.48
3. Antoine Boussambo         Canada         10.64
4. Kevin Devine              USA            10.64
5. Olan Coleman              USA            10.68
6. Robert Esmie              Canada         10.75
7. Nathan Taylor             Canada         10.87
8. Steve Larsen              Canada         10.90

Men 110 Meter Hurdles     Wind: -1.2
1.   Karl Jennings          Canada          13.73
2.   Robby Hughes           USA             13.80
3.    Charles Allen         Canada          13.83
4.   Joel Brown             USA             14.10
5.  Terrence Trammell       USA             14.17
6.   Robert Charbonneay     Canada          14.77
        Sultan Tucker       USA             DNF

Men 400 Meter
Section  1
  1.  Carlos Yohelin Santa     Domincian Republic         45.62
  2 . Malachi Davis            USA                        45.94
  3.  Ato Modibo               Trinidad                   46.16
  4.  Achraff Tadili           Canada                     46.94
  5.  Nathan Vadeboncouer      Canada                     46.98
  6.  Ja'Warren Hooker         USA                        47.65
        James Davis            USA                        DNF
Section 2
  1. Damion Barry              Trinidad                   47.07
  2. Ryan Chaney               USA                        48.27
  3. Ian McLellan              Canada                     48.72
  4. Ira Thomson               Canada                     49.57

Men 800m
  1.   Gary Reed               Canada                     1:46.36
  2.   Zach Whitmarsh          Canada                     1:46.84
  3.    Floyd Thompson         USA                        1:47.21
  4.    Otukile Lekote         Botswana                   1:48.22
  5.   Andrew Neugebuer        USA                        1:48.40
  6.    Kevin Elliott          USA                        1:48.51
7.     James Hatch             USA                        1:48.91
  8.   Toby Henkels            USA                        1:48.93
         Chris Williams        Canada                     DNF

Men 1500 Meter  Section 1-during mile
1. Daniel Kipchirchir Komen     Kenya                3:38.53
2. Said Ahmed                   USA                  3:40.63
3. Jason Cantin                 Canada               3:42.94
4. Andrew Ellerton              Canada               3:43.14  *pb
5. Chris Estwanik               USA                  3:43.17
6. Ryan McKenzie                Canada               3:43.53
7. Kurt Benninger               Canada               3:43.94
8. Adam Davis                   USA                  3:44.27
9. Reid Coolsaet                Canada               3:44.62
10. Eric Morrison               Canada               3:46.08
11. Jerry Ziak                  Canada               3:48.39
12. Jason Woolhouse             New Zealand          3:49.41
13. Trevor O'Brien              USA                  3:50.60
      Mike Miller               USA                  DNF
      Elkanah Angwenyl          Kenya                DNF
      Jospeph Mwai              Kenya                DNF

Men 1500 Meter Section 2-during mile
1. Mike Woods             Canada            3:44.89  *pb Junior
2. Isaias Haro Cruz       Mexico            3:46.85
3. Matt Johnston          Canada            3:47.39
4. Miklos Arpasi          Hungary           3:50.22
5. Aaron Robson           Canada            3:51.58
6. Pablo Solarez          Mexico            3:52.47
7. Graeme Wells           Canada            3:52.55
8. David Roulston         Canada            3:52.91
9. Ryan Kirkpatrick       USA               3:53.55
10. Eric Bennett          USA               3:54.05
11. Aaron Heidt           Canada            3:55.68

Men 1 Mile Section  1
1.    Daniel Kipchirchir Komen    Kenya                          3:54.02
2.    Said Ahmed                          USA                    3:57.33
3.    Chris Estwanik                      USA                    3:58.17
4.     Ryan McKenzie                      Canada                 3:58.52  *pb
5.     Andrew Ellerton                    Canada                 3:58.68  *pb
6.     Jason Cantin                       Canada                 3:58.84  *pb
7.      Reid Coolsaet                     Canada                 4:00.08  *pb
8.     Adam Davis                         USA                    4:01.33
9.     Kurt Benninger                     Canada                 4:04.70  Junior
10.    Jason Woolhouse                    New Zealand            4:05.15
11.    Eric Morrison                      Canada                 4:05.15
12.   Jerry Ziak                          Canada                 4:05.55
13.    Trevor O'Brien                     USA                    4:07.95
        Elkanah Angwenyl                  Kenya                  DNF
        Jospeph Mwai                      Kenya                  DNF

Men 1 Mile Section 2
  1.   Mike Woods                          Canada                4:01.95  * pb Junior
  2.   Isaias Haro Cruz                    Mexico                4:03.41
  3.   Matt Johnston                       Canada                4:04.22
  4.   Miklos Arpasi                       Hungary               4:08.71
  5.   Graeme Wells                        Canada                4:08.88
  6.    Eric Bennett                       USA                   4:09.26
  7.    Aaron Robson                       Canada                4:09.42
  8.    Ryan Kirkpatrick                   USA                   4:09.80
  9.    David Roulston                     Canada                4:09.93
10.   Pablo Solarez                        Mexico                4:10.98
11.   Aaron Heidt                          Canada                4:13.83
         Sam Pawluk                        Canada                DNF
        Daniel Pessing                     USA                   DNF

Men 3000 Meter Steeplechase
1.    Kevin Barra                          USA                  8:31.29
2.    Jordan Desilets                      USA                  8:32.77
3.    Michael Spence                       USA                  8:35.26
4.   Darin Shearer                         USA                  8:36.69
5.   Chris Dugan                           USA                  8:38.09
6.   Tom Chorny                            USA                  8:39.77
7.   Jared Cordes                          USA                  8:41.93
8.   Salvador Miranda                      Mexico               8:42.64
9.   Ray Hughes                            USA                  8:44.51
10.  Lyle Weese                            USA                  8:46.67
11.  David Milne                           Canada               8:47.08
12.  Ken Richardson                        USA                  8:48.13
13.  Isaiah Festa                          USA                  8:48.27
14.   Zach Sabatino                        USA                  8:50.83
15.   Chris Winter                         Canada               8:54.94  *pb Junior
16.   Tom Brooks                           USA                  8:56.08
17.   Kristjan Hunter                      Canada               9:07.91
        Aaron Saft                         USA                  DNF

Men High Jump
1. Matt Henningway                        USA                    2.28m
2. Jamie Nieto                            USA                    2.25m
3. Charles Austin                         USA                    2.20m
3. Mark Boswell                           Canada                 2.20m
5. Jesse Lipscombe                        Canada                 2.15m
5. Kwaku Boateng                          Canada                 2.15m
7. Michael Mason                          Canada                 2.10m
   Jass Gill                              Canada                 NH

Men Shot Put
  1.   Dylan Armstrong                    Canada                18.73m
  2.   Rich Harrison                      USA                   17.75m
  3.   Nick Garcia                        USA                   17.35m
  4.   Jeremy Edwards                     Canada                14.38m
  5.    Dan Mezhertzky                    Canada                13.86m
  6.    Clifford Caines                   Canada                13.04m

Men 4x400 Meter Relay
1. Trinidad & Tobago 3:04.69
     1) Damion Barry                2) Sheridan Kirk
     3) Simon Pierre                4) Ato Modibo
2. Dominican Republic 3:05.41
     1) Arismedy Peguero             2) Carlos Yohelin Santa
     3) Antonio Side                 4) Julio Vidal
  3. U.S.A. 3:05.53
     1) Ryan Chaney                  2) Ja'Warren Hooker
     3) James Davis                  4) Malachi Davis
  4. Canada 3:05.68
     1) Achraf Tadili                2) Lawrence Ringwald
     3) Shane Niemi                  4)  Adam Kunkel
5. British Columbia CSG 3:15.07
     1) Reid Gustavson               2) Steve Morin
     3) Wesley Rehel                 4) Bob Wessman
  6. British Columbia 3:17.89
     1) Chris Williams               2) Ian McLellan
     3) Kevin Lim                    4) Ira Thomson

Licensed to South Fraser Track Club Hy-Tek's Meet Manager

05/06/2004 09:26 PM

2004 Harry Jerome Track International

Canadian 10,00m Championships

Burnaby, British Columbia - 05/06/2004 to 01/07/2004

Results Women 10000 Meter Run

======================================================================= Name Year Team Finals Points ======================================================================= Section 1

1 99 Tapia, Margarita Mexico 32:28.66

2 98 Demissie, Aster Edmonton Thunder 32:30.08

3 11 Smith, Lucy Pacific Sport 32:59.21

4 12 Quinn, Tara Toronto Olympic 33:04.38

5 2 Harvey, Lisa Calgary Spartans 33:05.06

6 15 Dupre, Sarah Unattached 33:53.46

7 61 Kraus, Janelle Boston Athletic 34:06.79

8 3 Zambrano, Maria Calgary Spartans 34:10.42

9 72 Jameson, Emily Salt Lake City 34:31.04

10 9 Rendell, Alison Kajaks 34:32.57

11 67 Thornhill, Debbie NYAC 34:57.51

12 14 Dunn, Carla Unattached 38:43.17

Men 10000 Meter Run ======================================================================= Name Year Team Finals Points

=======================================================================

Section 2

1 8 Bomba, Mark Kajaks 29:30.42

2 87 Palalia, Jose Erna Mexico 29:37.09

3 89 Goto, Jun YGU/Japan   29:38.20

4 13 Smith, Andrew Toronto Olympic 29:45.01

5 92 Inoue, Masataka YGU/Japan 30:08.98

6 93 Iizuka, Nobiuhiko YGU/Japan 30:09.01

7 95 Yamamoto, Sinya YGU/Japan 30:15.05

8 69 Hartmark, Eric Run N Fun Minnea 30:15.78

9 90 Mukai, Yosito YGU/Japan 30:20.37

10 83 Trejo, Leonardo Mexico 30:25.54

11 16 Caardle, Peter Valley Royals 30:45.13

12 7 Raudebaugh, Dallas Edmonton Thunder 30:51.66

13 19 Warwick, Jason Century TC 30:55.80

14 94 Sinohara, Yuuta YGU/Japan 31:13.54

15 73 Baca, Angelo Sports Warrior T 31:16.64

16 71 Mortenson, Kelly Run N Fun Minnea 31:20.23

17 91 Kaneko, Syunsuke YGU/Japan 31:23.82

18 70 Little, Mike Run N Fun Minnea 31:25.06

19 17 Tinkhan, Norm N Maple Ridge 31:27.37

20 6 Lambert, Adrian Edmonton Thunder 31:43.59

Section 1

1 62 Carroll, Mark Ireland 28:07.33

2 80 Vega, Teodoro Mexico 28:08.22

3 79 Donnelly, Mike Nike 28:30.96

4 10 Schiebler, Jeff Fujitsu/Kajaks 28:32.70

5 96 Ombeche, Mokamba YGU/Kenya 28:37.13

6 100 Sanchez, Rafael Mexico 28:45.09

7 86 Espinosa, Andres Mexico 29:19.65

8 63 Bizuneh, Fasil Monterey Bay U S 29:21.77

9 75 Leslie, Brandon Sports Warrior T 29:25.08

10 76 Levissur, Matt Sports Warrior T 29:34.00

11 74 Hubbard, Jason Sports Warrior T 29:45.58

12 66 Young, Justin Nike 29:47.26

13 65 Arce, Antonio Nike California 30:02.14

14 85 Morales, Jonnathan Mexico 30:25.67

  -- 60 Cartwright, Brett Australia DNF