Preliminary start list- June 30

2013 START LIST Jerome Classic

(preliminary subject to change) June 30

Photo by Claus Anderson

Photo by Claus Anderson

Men

Enbridge 100m NTL

Aaron Brown ’92 CAN 10.05/10.05

Jason Rogers’91 SKN 10.06/10.25

Justyn Warner’87 CAN 10.09/10.32

Jerome Avery’78 USA 10.17/10.33

Reggie Dixon’88 USA 10.21/10.24

Jarid Vaughan’85 CAN 10.38/10.77

Lawrence Trice’87 USA 10.39

Felix Rankin CAN 11.23

Vancouver Sun 200m

Wallace Spearmon’84 USA19.65/20.10

Tremaine Harris’92 CAN 20.22/20.54

Jared Ware USA 20.67/20.85

Phillip Osei’90 CAN 20.67/21.06

Dontae Richards-Kwok’89 CAN 20.74/21.05

Jerome Avery’78 USA 20.74/21.47

Kyle Clemons’90 USA 21.11/21.51

Lawrence Trice’87 USA 21.11/21.06

Fairmont Pacific Rim 400m NTL

Josh Mance’92 USA 44.83/45.08

Manteo Mitchell’87 USA 44.96/45.67

Kyle Clemons’90 USA 45.10/45.10

Quentin Summers’87 USA 45.46/45.81

Philip Osei’90 CAN 45.51/46.47

Ashton Eaton’88 USA 45.64/45.64

Michael Courtney’86 USA 45.92/46.64

Brendon Restall’94 CAN 47.26/48.47

 

Enbridge 600m Invitational

Duane Solomon’84 USA 1:42.84/1:43.27

Casmir Loxsom’91 1:45.28/1:46.73

Richard Jones’88 US  1:45.56/1:47.20

Shariff Webb’89 USA 1:47.04/1:47.83

Adam Paul Morris ’92 CAN  1:49.37/1:49.37

Marcus Boyd’89 USA 45.42/45.69  Pacemaker

Sheraton Airport 800m NTL

Charles Jock’89 USA 1:44.67/1:45.01

Michael Rutt’87 USA 1:45.08/1:45.08

Joe Abbott’90 USA 1:45.80/1:45.80

Geoff Harris’87 CAN 1:45.97/1:47.75

Prince Mumba’84 ZAM 1:46.13/1:46.20

Kyle Smith ’85 CAN1:46.83/1:48.65

Thomas Riva’92 CAN 1:48.9/1:49.11

Keffri Neal’93 CAN 1:49.42/1:49.41

Quin Ferguson’88 CAN 1:47.11/1:50.83 pacemaker

TIMEX 800m National

Jose Veras’93 DOM 1:47.64/1:49.71

Cameron Mitchell’90 CAN 1:50.68/1:5o.68

Justin Kent’92 CAN 1:51.52/1:51.52

Travis Vugteveen’92 CAN 1:52.27/1:53.58

Cole Peterson’93 CAN 1:52.30/1:52.30

Travis Roske’91 CAN 1:53.47/1:53.47

Matthew So’95 CAN 1:54.10/1:54.10

Luc Wittig’91 CAN 1:54.97/1:54.97

Devin Rajala CAN 1:55.71/1:55.71

Jack Williams CAN’93 CAN 1:56.13/1:56.13

Declan white CAN pacemaker

TIMEX 1500m NTL

*Nathan Brannen’82 CAN   3:34.22/3:38.41

*Taylor Milne’81 CAN 3:36.00/3:44.01

Jack Bolas’87 US 3:36.33/3:38.48 USA:

Craig Miller’87 US 3:36.35/3:39.22 USA

Pablo Solares ’84 MEX 3:36.67/3:39.54

Jordan Williamsz’92 AUS 3:36.74/3:44.43

Sam McEntee’92 AUS 3:36.81/3:44.53

Rob Finnerty’90 USA 3:38.34/3:38.34

Jeremy Rae’91 CAN 3:39.55/3:39.92

Mac Fleet’90 USA 3:40.21/3:40.21

Matt Elliot’85 USA 3:40.52/3:41.62

Trevor Dunbar’91 USA 3:40.06/3:41.80

Peter Corrigan’89 CAN 3:40.15/3:43.12 CAN

Adam Palamar’94  CAN 3:41.34/3:41.34

Silas Kisorios’83 KEN   3:39.32 pacemaker

 

Running Room 1500m National

Patrick Todd’90 USA 3:40.91/3:41.09

Charles Philibert-Thiboutot’90 CAN 3:41.75/3:42.61

Jeramy Elkaim USA 3:42.83/3:41.84

Kevin Batt’91 AUS 3:42.78/3:42.78

Dan Gorman’88 CAN 3:44.79/3:46.80

Matt Jurysta’89 CAN 3:45.71/3;45.71

Nigel Hole’89 CAN 3:45.97/3:47.07

Ryan Brockerville’89 CAN 3:46.42/3:47.59

Luc Bruchet’91 CAN 3:46.98/3:46.98

Karl Robertson’91 CAN 3:48.08/3:51.71

Kyle Irvine’90 CAN 3:48.97/3:52.31

Kelly Wiebe ’89 CAN 13:49.54

Kevin Friesen CAN pacemaker

Matt Lincoln’82 3:38.44/3:43.60 pacemaker

 

Sport Canada High Jump NTL

*Mike Mason’86 CAN 2.31/2.31

Keith Moffatt’84 USA 2.30/2.28

Jamaal Wilson’88 BAH 2.28/2.28

Ed Wright’86 USA 2.25/2.16m

 

IAAF Long Jump Invitational

Stefan Brits ’92 RSA 7.80/7.80

Rob Gallagher’91 CAN 7.60/7.60

James Turner’93 CAN 7.05/7.05

Ahmad Nizamani ’96 CAN 6.95/6.95

Mark Cocks’84 CAN 6.59i/6.59i

 

The Vancouver Sun Shot Put NTL

*Dylan Armstrong’81 CAN 22.21/20.74

*Justin Rodhe’84 CAN 21.29/21.29

Kurt Roberts’88 USA 21.14/20.48

Tim Nedow’90 CAN 20.74/20.74

Eric Werskey’87 USA 20.13/20.13

*Amin Nikfar’81 IRI 20.05m/19.08

Timothy Hendry –Gallagher’90 CAN 19.31/18.73

Ashton Eaton’88 USA 15.40/15.40

 

VanTel Javelin Invitational

*Cyrus Hostetler’86 US 83.16m/74.93m

*Curtis Moss’87 CAN 81.21/74.99

Caleb Jones’91 CAN 73.92/73.92

Ryan Brandel ’84 USA 73.16/73.14

Jared Baird CAN 71.30m/65.39

Andy White’89 CAN 69.77/69.77

 

Brianne Theisen   photo by NCAA

Brianne Theisen photo by NCAA

Women

 

BC Athletics 100m NTL

Crystal Emmanuel’91 CAN 11.34/11.56

Shai-anne Davis’93 CAN 11.39/11.52

Cherie Morgan’89 CAN 11.71/11.94

Joy Spear Chief-Morris’94 CAN 11.85/11.85

Whitney Rowe’92 CAN 11.89/11.89

Jamie Ashcroft CAN 12.39

Peterson Group 400m  Invitational

Mary Wineberg’80 USA 50.24/51.86

Keshia Baker’88 USA 50.76/51.15

*Allison Beckford’79  JAM 50.83/52.38

*Jenna Martin’88 CAN 51.53/52.98

Adrienne Power’81 CAN 51.85/53.92

Fawn Dorr’87 CAN 52.51/53.47

Jernail Hayes’88 USA 52.97/54.69

Ese Omene’85 CAN 53.89/54.54

 

Enbridge 400m National

Zion Corrales-Nelson ’98 CAN 54.94/54.94

Sarah Sawatsky CAN 2:09.13

Tamara Harris’93 CAN 2:13.53/2:13.53

Sophie Dodd’96 CAN 57.71/57.71

Jennifer Burke USA 59.5

Running Room 800m NTL

Maggie Vessey’81 USA 1:57.84/2:01.02

*Geena Gall’87 USA 1:59.24/2:01.11

*Melissa Bishop’88 CAN 800m 1:59.82/2:00.84

*Jessica Smith’89 CAN 1:59.86/2:01.17

Chanelle Price’90 USA 2:00.15/2:00.88

Laura Roesler’91 USA 2:00.23 /2:00.23

*Diane Cummins’74 CAN 2:00.55/2:03.54

Lemlem Ogbasilassie’87 CAN 2:00.82/2:04.02

Karine Belleau-Beliveau’83 CAN 2:01.79/2:01.79

Helen Crofts’90 CAN 2:02.10/2:02.10

Anne Kesselring’89 GER 2:02.12/2:02.12

Rachel Francois’92 CAN 2:03.97  pacemaker

Team 1040 800m National

Rachel Aubry’90 CAN  2:02.68/2:05.10

Annie Leblanc’92 CAN 2:03.41/2:05.50

Leanna Maclean ’82 CAN 2:04.19/2:05.72

Brett Zorich USA 2:04.54/2:07.16

Rebecca Tracey’91 USA 2:05.31/2:05.31

Devan Weibe’93 CAN 2:05.40/2:09.48

Amanda Megaert’91 USA 2:06.33/2:06.33

Celia Peters’87 CAN 2:05.26/2:07.47

Kendra Pomfret’91 CAN 2:07.75/2:10.00

Lindsay Butterworth’92 CAN 2:08.07/2:08.07

April Panteau pacemaker

The Vancouver Sun 1500m NTL

Nikki Hamblin’88 NZ 4:04.82

Sarah Bowman-Brown’86 USA 4:05.27/4:05.27

*Hilary Stellingwerff’81  CAN 4:05.08/4:09.02

Kate Van Buskirk’87 CAN 4:08.34/4:08.34

*Beverly Ramos’87 PUR  4:09.92/4:12.10

Karri Gallagher’89 USA 4:12.68/4:12.68

Jordyn Smith’86 USA 4:15.91/4:15.91

Laura Carlyle CAN 4:16.08/4:16.08

Rachel Cliff’88 CAN 4:16.45/4:16.45

Alexi Pappas’90 USA 4:18.41/4:20.99

Erica Digby’89 CAN 4:19.78/4:19.78

Kristan Findley USA 4:14.74/4:14.74 pacemaker

Annie Leblanc’92 CAN 2:03.41/2:05.50 pacemaker

 

BC Hall of Fame 1500m National

Maria Bernard’93 CAN 4:21.45/4:27.49

Fiona Benson’92 CAN 4:22.97/4:27.88

Natasha Wodak’81 CAN 4:24.09/?

Kala Stone’95 CAN 4:28.95/4:28.95

Shari Boyle’73 CAN 4:29.91/4:44.34

Kansas MacKenzie CAN 4:34.00/4:34.00

Peggy Noel’94 CAN 4:35.51/4:35.51

Robyn Mildred’90 CAN 4:37.05/3:37.05

Alexandria Siemens CAN 4:38.71/4:38.71

Emily Rand USA 2:09.25/2:09.25

Ally gunther CAN 4:39.00

Erica De Schiffert CAN 4:40.74/4:40.74

Heather Spinney USA 4:42.49

Katrina Allison’94 CAN 4:43.06/4:43.06

Michaela Kane CAN 4:47.29

Traci Boss’87 CAN 2:15.95 pacemaker

TELUS 100m Hurdles NTL

*Angela Whyte’80 CAN 12.63/13.02

*Jessica Zelinka ’81 CAN 12.65/13.06

Brianne Theisen’86 CAN 13.09/13.19

Shakeia Pinnick’91 USA 13.13/13.13

Christie Gordon’86 CAN 13.20/13.21

Sirena Williams USA 13.32/13.32

Ashlea Maddex’92 CAN 13.34/13.34

 

P12 High Jump Developmental

Holly Parent’ 91 CAN 1.85/1.81

Georgia Ellenwood’95 CAN 1.73/1.73

Jessica Hanson’94 CAN 1.70/1.70

Manisha Kandola’94 CAN 1.70/1.70

Shakeia Pinnick’91 USA 1.70/1.70

Danielle Delage’93 CAN 1.70/1.70

Shelby Smithson’94 CAN 1.68

Robyn Buckingham’94 CAN 1.65

 

Aeroplan Long Jump Invitational

Sabrina Nettey’90 CAN 6.26m/6.17m

Christabel Nettey’91 CAN 6.75/6.75m

Shakeia Pinnick’91 USA 6.13/6.10

Carolyn Sutherland’94  CAN 5.81/5.59

Georgia Ellenwood’95 CAN 5.94/5.94

 

Farabloc Pole Vault NTL

Kelsie Hendry’82 CAN 4.55/4.50

Melissa Gergel’89 USA 4.45/4.43

Megan Jamerson’86 USA 4.40/4.40

Bryson Stately’86 USA 4.40/4.40

Heather Hamilton”88 CAN 4.30. 4.31i

Gabriella Duclos-Lasnier’88 CAN 4.36/4.15.

Lindsey Bergevin’89 CAN 4.20/4.20

Victoria Dressler’85 CAN 4.30/4.02i

Robin Webster’88 CAN 3.90/3.75

Schein Foundation Javelin Invitational

Krista Woodward’84 CAN 60.15/60.15m

Ariana Ince’89 USA 56.66/56.66

Alanna Kovacs’90 CAN 54.88/50.38

Melissa Fraser’89 CAN 54.24/51.33

 

Thrifty Foods Hammer NTL

*Katherin Klaas’84 GER 76.05m/72.57m

*Sultana Frizell’84 CAN 75.04m/71.57

*Heather Steacy’88 CAN 72.16/64.06

Britney Henry’84 USA 71.27/69.75

Megann Rodhe’85 CAN 67.03

Samantha Kennedy’93 CAN 55.18/51.42

01138200

 

MONDAY, JULY 1, 2013

SWANGARD STADIUM  ~ BURNABY, BC

 

PLEASE REVIEW FOR RECENT SCHEDULE CHANGES

 

 

12:00                 4 x 100m Relay  Heat 1               Girls Gr 5 & Under          JO Elem

12:03                 4 x 100m Relay  Heat 2               Girls Gr 5 & Under          JO Elem

12:06                 4 x 100m Relay  Heat 1               Boys Gr 5 & Under         JO Elem

12:09                 4 x 100m Relay  Heat 2               Boys Gr 5 & Under         JO Elem

12:12                 4 x 100m Relay  Heat 1               Girls Gr 7 & Under          JO Elem

12:15                4 x 100m Relay  Heat 2               Girls Gr 7 & Under          JO Elem

12:18                4 x 100m Relay  Heat 1               Boys Gr            7 & Under          JO Elem

12:21                4 x 100m Relay  Heat 2               Boys Gr            7 & Under          JO Elem

12:40         1         Long Jump                                          Men                                          INV

12:45         2         High Jump                                          Women                                    Nat

12:50         3         Hammer                                         Women                                  NTL

12:55        4         Shot Showcase                             Men                                          NTL

  2:00                                    Opening Ceremonies

  2:12           5         High Jump                                          Men                              NTL

2:15           6         Javelin                                             Women                                     INV

2:18           7         1500m                                              Women                                     Nat

2:26           8         1500m                                             Men                                            Nat

  2:32           9         Pole Vault                                 Women                                     NTL

2:34         10         400m                                                Women                         Nat

2:42         11         400m                                                Women                         INV

  2:50         12         400m                                             Men                              NTL

2:58         13         800m                                                Women                        Nat

3:06        14         800m                                                 Men                              Nat

 

  3:12                         Jerome Outreach Award Presentations

3:22         15         Javelin                                             Men                              INV

3:24         15         Long Jump                                      Women                         INV

  3:26         16         100m Hurdles                        Women                       NTL

  3:34         17         100m                                          Women                         NTL

  3:40         19         100m                                                Men                          NTL

 

3:48         20        1500m                                               Women                         INV

  3:56         21        1500m                                             Men                              NTL

4:04         22         800m                                                Men                             INV

 4:12        23         800m                                             Women                         NTL

4:20         24         200m                                                    Men                              INV

4:28        25         600m                                                         Men                              INV

 

NTL = National Track League Prize Event

INV = Invitational Event

Nat = Olympic Development Event

PARA = Paralympic Event

JO ELEM = Jerome Outreach Elementary School Program